- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 5/16 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Length | 1.89 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA07000000A0A |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA07000000A0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Spline Description | N/A |
| Flow Compensator Setting | None |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Description | SAE C |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Flange Ports |
| Control Type | Pressure Compensator |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Series | PVM098 |
| Weight | 121.0 LB |

