- PVM020 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 5/8 in 9 Tooth Splined Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 9 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1000 rpm, 6 gpm @ 1200 rpm, 8 gpm @ 1500 rpm, 9 gpm @ 1800 rpm |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 18 hp |
| Shaft Description | SAE A |
| Shaft Details | 9T-16/32 |
| Series | PVM020 |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Spline Description | 16/32 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Type | Tube Ports |
| Key | N/A |
| Model No. | PVM020ER03AE01AAA23000000A0A |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Location | End Port |
| Shaft Type | 9 Tooth Splined |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Shaft Length | 37 mm |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Flow Compensator Setting | None |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Manufacturer Part No. | PVM020ER03AE01AAA23000000A0A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 42.0 LB |

