- PVM020 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 5/8 in 9 Tooth Splined Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 9 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Flow @ RPM | 5 gpm @ 1000 rpm, 6 gpm @ 1200 rpm, 8 gpm @ 1500 rpm, 9 gpm @ 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Shaft Length | 37 mm |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Manufacturer Part No. | PVM020ER03AE01AAA23000000A0A |
| Shaft Description | SAE A |
| Port Location | End Port |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Shaft Type | 9 Tooth Splined |
| Shaft Details | 9T-16/32 |
| Displacement (in³/rev) | 1.29 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 18 hp |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Tube Ports |
| Flow Compensator Setting | None |
| Key | N/A |
| Series | PVM020 |
| Model No. | PVM020ER03AE01AAA23000000A0A |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Spline Description | 16/32 |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Weight | 42.0 LB |

