- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| EN Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Manual Override | Plain Override |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type Code | F |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Solenoid Energization Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-X-M-FTWL-B-10 |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Code | 6 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Manual Override Option Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid | Double |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type Code | X |
| Reducer Module | N/A |
| Gauge Ports Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Response Type | Fast Response |
| Housing Code | W |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 35.0 LB |

