- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type | Fast Response |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Rating Code | B |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type Code | X |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| AC/DC | AC |
| Operation | Pilot Operated |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-X-M-FTWL-B-10 |
| Design No. | 10 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connector Code | T |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Housing Code | W |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Spool Code | 6 |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Options | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid | Double |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| EN Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Weight | 35.0 LB |

