- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Type Code | F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pilot Pressure Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Coil Rating Code | B |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Indicator Lights | Yes |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Leakage | High Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Code | 33 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-33C-T-M-FTWL-B-10 |
| Solenoid | Double |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Performance | High Performance |
| No. of Stages | Two Stage |
| Housing Code | W |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Design No. | 10 |
| Operation | Pilot Operated |
| EN Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connector Code | T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Energization Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Reducer Module | No |
| Pilot Drain Code | T |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Response Type Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

