- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Code | 33 |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Design No. | 10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Connector Code | T |
| Pilot Valve Type Code | H |
| EN Code | None |
| AC/DC | AC |
| Pilot Drain Code | T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Performance | High Performance |
| No. of Stages | Two Stage |
| Body Material | Ductile Iron |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Reducer Module | No |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Reducer Module Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Seal Material | Buna-N |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Control Modification Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Manual Override Option Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Model No. | DG5V-8-H-33C-T-M-FTWL-B-10 |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Response Type Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Housing Code | W |
| NFPA Size | D08 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Leakage | High Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid | Double |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type Code | F |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Weight | 35.0 LB |

