- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Pilot Operated |
| Mechanical Options | Adjust Stroke on Both Ends |
| Manual Override | Plain Override |
| Housing Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connection | No Connector |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot Drain Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| EN Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Reducer Module | N/A |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-1-M-U-B-10 |
| Response Type Code | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Coil Type Code | U |
| AC/DC | AC |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Control Modification Code | 1 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid | Double |
| Electrical Options | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connector Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Weight | 35.0 LB |

