- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Reducer Module | N/A |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | Adjust Stroke on Both Ends |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Code | 2 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Response Type Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-1-M-U-B-10 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Control Modification Code | 1 |
| Solenoid | Double |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Operation | Pilot Operated |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Housing Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Connector Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

