- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Solenoid | Double |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Actuator Type | Solenoid |
| Housing Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Performance | High Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot Drain Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Response Type | Standard Response |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Operation | Pilot Operated |
| Leakage | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| AC/DC | AC |
| Reducer Module Code | None |
| EN Code | None |
| Response Type Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-B-10 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type Code | U |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Gauge Ports Code | None |
| Design No. | 10 |
| Electrical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| No. of Stages | Two Stage |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Spool Code | 6 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module | No |
| Electrical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | No |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Weight | 35.0 LB |

