- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Leakage | Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Reducer Module | No |
| Mechanical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid | Double |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| NFPA Size | D08 |
| Body Material | Gray Iron |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Housing Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Performance | High Performance |
| Spool Code | 6 |
| EN Code | None |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Coil Type Code | U |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| No. of Stages | Two Stage |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Manual Override Option Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Actuator Type | Solenoid |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-B-10 |
| Pilot Drain Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

