- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| AC/DC | AC |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Drain Code | T |
| Housing Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Model No. | DG5V-8-H-2N-2-T-M-U-B-10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Gauge Ports Code | None |
| Response Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid | Double |
| Function | 3-Position Detented |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Design No. | 10 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type Code | U |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options | None |
| Weight | 35.0 LB |

