- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Position | All Ports Blocked |
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Connector Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Drain Code | T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Design No. | 10 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Manual Override Option Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Housing Code | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Electrical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid | Double |
| Model No. | DG5V-8-H-2N-2-T-M-U-B-10 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | U |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Coil Rating Code | B |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| AC/DC | AC |
| Weight | 35.0 LB |

