- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Watt Rating | 30 W |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Coil Rating Code | H |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Body Material | Ductile Iron |
| AC/DC | DC |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Reducer Module | No |
| Operation | Pilot Operated |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-2-T-M-U-H-10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Response Type Code | None |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options | None |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Drain Code | T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Solenoid | Double |
| Design No. | 10 |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Performance | High Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Housing Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Pressure Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Weight | 35.0 LB |

