- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| AC/DC | DC |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| EN Code | None |
| Performance | High Performance |
| Body Material | Ductile Iron |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Code | 6 |
| Response Type | Standard Response |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Reducer Module Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| No. of Stages | Two Stage |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Leakage | High Performance |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Manual Override | Plain Override |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Watt Rating | 30 W |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Housing Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Rating Code | H |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module | No |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Indicator Lights | No |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-2-T-M-U-H-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Drain Code | T |
| Electrical Connection | No Connector |
| Weight | 35.0 LB |

