- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| NFPA Size | D08 |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Connector Code | T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Model No. | DG5V-8-S-31C-T-M-FTWL-B-10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Pilot Pressure Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 31 |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| EN Code | None |
| Electrical Options | None |
| Response Type Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Actuator Type | Solenoid |
| Design No. | 10 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| AC/DC | AC |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Center Position | P & A Blocked, B to T |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Weight | 35.0 LB |

