- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Rating Code | B |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Code | 31 |
| Manual Override Option Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Center Position | P & A Blocked, B to T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Housing Code | W |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Control Modification Code | None |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Response Type Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Energization Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-31C-T-M-FTWL-B-10 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

