- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Pressure Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Drain Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Spool Code | 2 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Reducer Module Code | None |
| Design No. | 10 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type Code | U |
| EN Code | None |
| Housing Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid | Double |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-D-10 |
| AC/DC | AC |
| Seal Material | Buna-N |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Rating Code | D |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

