- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| EN Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-D-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Rating Code | D |
| AC/DC | AC |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | No |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Housing Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Options | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Operation | Pilot Operated |
| Solenoid | Double |
| Pilot Pressure Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connector Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Code | 2 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Type Code | None |
| Design No. | 10 |
| Weight | 35.0 LB |

