- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| No. of Stages | Two Stage |
| Model No. | DG5V-8-H-8C-VM-U-B-10 |
| Reducer Module | No |
| AC/DC | AC |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Housing Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Options | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type Code | U |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Connector Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Design No. | 10 |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Performance | High Performance |
| Leakage | Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Rating Code | B |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Code | 8 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid Energization Code | V |
| Weight | 35.0 LB |

