- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid | Double |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Drain Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Reducer Module | No |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Body Material | Gray Iron |
| Response Type | Standard Response |
| Design No. | 10 |
| Response Type Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | No |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Model No. | DG5V-8-H-8C-VM-U-B-10 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Code | 8 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Port Restrictor Plugs | None |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type Code | U |
| Performance | High Performance |
| Electrical Options | None |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Pilot Pressure Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Housing Code | None |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Solenoid Energization Code | V |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Stages | Two Stage |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Weight | 35.0 LB |

