- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Response Type | Fast Response |
| EN Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Leakage | Standard Performance |
| Center Position | Tandem P to T |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-X-VM-FTWL-B-10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | No |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Spool Code | 4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Performance | Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Mechanical Options | None |
| NFPA Size | D08 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Indicator Lights | Yes |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Housing Code | W |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Coil Type Code | F |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Solenoid Energization Code | V |
| Pilot Pressure Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Solenoid | Double |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Response Type Code | X |
| AC/DC | AC |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 35.0 LB |

