- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Tank Port Rating | 5000 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid | Double |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Mechanical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Indicator Lights | Yes |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-X-VM-FTWL-B-10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Response Type Code | X |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module Code | None |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mechanical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Solenoid Energization Code | V |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Coil Type Code | F |
| Housing Code | W |
| Manual Override Option Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pilot Drain Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type | Fast Response |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Stages | Two Stage |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Code | 4 |
| Leakage | Standard Performance |
| Center Position | Tandem P to T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 35.0 LB |

