- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module | No |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Leakage | Standard Performance |
| NFPA Size | D08 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Type Code | F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Connector Code | T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Solenoid | Double |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Electrical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-K-M-FTWL-B-10 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Energization Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Code | 2 |
| Mechanical Options Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 10 |
| Pilot Drain Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Housing Code | W |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override Option Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

