- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| No. of Stages | Two Stage |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid | Double |
| Electrical Options | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Body Material | Ductile Iron |
| Coil Rating Code | B |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Housing Code | W |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Reducer Module | No |
| AC/DC | AC |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Performance | Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| EN Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override | Plain Override |
| Design No. | 10 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Connector Code | T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-K-M-FTWL-B-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Weight | 35.0 LB |

