- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Watt Rating | 30 W |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Performance | High Performance |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Housing Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| NFPA Size | D08 |
| Operation | Pilot Operated |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Control Modification Code | None |
| Design No. | 10 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type Code | None |
| Solenoid | Double |
| Coil Rating Code | H |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-H-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Code | 6 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Indicator Lights | No |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | DC |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Body Material | Gray Iron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Coil Type Code | U |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 40.0 LB |

