- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Port | SAE-4 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override Option Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Gauge Ports Code | None |
| Reducer Module | No |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Design No. | 10 |
| Coil Type Code | U |
| Housing Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| AC/DC | DC |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override | Plain Override |
| EN Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-H-10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Mechanical Options | None |
| Performance | High Performance |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot Pressure Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Double |
| Watt Rating | 30 W |
| No. of Stages | Two Stage |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Rating Code | H |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Body Material | Gray Iron |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Code | 6 |
| NFPA Size | D08 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Weight | 40.0 LB |

