- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Reducer Module | N/A |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Drain Code | T |
| Mechanical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Rating Code | B |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Operation | Pilot Operated |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Solenoid | Double |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Response Type Code | X |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| EN Code | None |
| AC/DC | AC |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Response Type | Fast Response |
| Housing Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Code | 2 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connector Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-T-M-U-B-10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Design No. | 10 |
| Weight | 35.0 LB |

