- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| AC/DC | AC |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Response Type | Fast Response |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Control Modification Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-T-M-U-B-10 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Pressure Code | E |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Housing Code | None |
| Solenoid | Double |
| NFPA Size | D08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| EN Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 2 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Response Type Code | X |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Design No. | 10 |
| Weight | 35.0 LB |

