- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| AC/DC | AC |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Ports Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Single |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Code | 0 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Options | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | U |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Model No. | DG5V-8-S-0A-M-U-B-10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Crossover | All Ports Open |
| EN Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Housing Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Center Position | All Ports Open |
| Weight | 35.0 LB |

