- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Code | 0 |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Reducer Module Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Center Position | All Ports Open |
| Electrical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module | N/A |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Electrical Connector Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid | Single |
| Coil Type Code | U |
| Response Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Electrical Connection | No Connector |
| EN Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-0A-M-U-B-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| AC/DC | AC |
| Weight | 35.0 LB |

