- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Reducer Module Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-M-U-H-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Housing Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Design No. | 10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Code | 3 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Leakage | High Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Watt Rating | 30 W |
| AC/DC | DC |
| Reducer Module | No |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | H |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type Code | U |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Stages | Two Stage |
| Performance | High Performance |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Electrical Connection | No Connector |
| Solenoid | Double |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Body Material | Ductile Iron |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| EN Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Drain Code | T |
| Mechanical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

