- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Actuator Type | Solenoid |
| Housing Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Code | 3 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Pressure Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| EN Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Response Type Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Coil Rating Code | H |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-M-U-H-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Manual Override Option Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Performance | High Performance |
| Indicator Lights | No |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| AC/DC | DC |
| Pilot Valve Type Code | H |
| NFPA Size | D08 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | T |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Reducer Module | No |
| Solenoid | Double |
| Leakage | High Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Electrical Connector Code | None |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Coil Type Code | U |
| Weight | 35.0 LB |

