- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Type | DIN 43650 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Reducer Module | N/A |
| EN Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Design No. | 10 |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Response Type Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Coil Type Code | U |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Response Type | Standard Response |
| NFPA Size | D08 |
| Indicator Lights | No |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Connector Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-2-M-U-B-10 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Solenoid Energization Code | None |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Housing Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Weight | 35.0 LB |

