- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | All Ports Blocked |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Type Code | U |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| EN Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Coil Rating Code | B |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Housing Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-2-M-U-B-10 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid | Single |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Code | 2 |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 35.0 LB |

