- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Reducer Module | No |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Coil Rating Code | B |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connector Code | T |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Center Position | Closed Center, Regen Solenoid A |
| Manual Override Option Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Model No. | DG5V-8-S-52C-T-M-FTWL-B-10 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| NFPA Size | D08 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Mechanical Options Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| EN Code | None |
| Response Type Code | None |
| Solenoid | Double |
| Indicator Lights | Yes |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot Drain Code | T |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Electrical Options | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Code | 52 |
| Coil Type Code | F |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Design No. | 10 |
| Electrical Options Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Crossover | Closed Center All Ports |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Housing Code | W |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Weight | 35.0 LB |

