- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Indicator Lights | Yes |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Performance | Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-52C-T-M-FTWL-B-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Solenoid | Double |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Drain Code | T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Crossover | Closed Center All Ports |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Rating Code | B |
| Actuator Type | Solenoid |
| EN Code | None |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Code | W |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Design No. | 10 |
| Spool Code | 52 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Seal Material | Buna-N |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | T |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Center Position | Closed Center, Regen Solenoid A |
| Weight | 35.0 LB |

