- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Connection | No Connector |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| AC/DC | AC |
| Electrical Options | None |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Solenoid Energization Code | V |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Design No. | 10 |
| Spool Code | 8 |
| Manual Override Option Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Housing Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type Code | U |
| Reducer Module Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Control Modification Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module | No |
| Pilot Drain Code | T |
| Performance | High Performance |
| NFPA Size | D08 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid | Double |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Leakage | High Performance |
| Mechanical Options | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Pressure Code | E |
| Model No. | DG5V-8-H-8C-E-T-VM-U-B-10 |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connector Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

