- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | DG5V-8-H-8C-E-T-VM-U-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pilot Valve Type Code | H |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Coil Type Code | U |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Indicator Lights | No |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pilot Pressure Code | E |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| AC/DC | AC |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Actuator Type | Solenoid |
| Body Material | Ductile Iron |
| Performance | High Performance |
| Leakage | High Performance |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Reducer Module Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Energization Code | V |
| Response Type | Standard Response |
| EN Code | None |
| Solenoid | Double |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Code | 8 |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Housing Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

