- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Coil Rating Code | H |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pilot Drain Code | T |
| No. of Stages | Two Stage |
| Watt Rating | 30 W |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type Code | U |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Reducer Module | No |
| Manual Override Option Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Indicator Lights | No |
| Performance | High Performance |
| NFPA Size | D08 |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-T-M-U-H-10 |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Body Material | Gray Iron |
| AC/DC | DC |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Connection | No Connector |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Solenoid Energization Code | None |
| Housing Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Connector Code | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Weight | 35.0 LB |

