- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Code | 6 |
| Housing Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Double |
| Gauge Ports Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pilot Drain Code | T |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Response Type Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Electrical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Mechanical Options | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| NFPA Size | D08 |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-T-M-U-H-10 |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Electrical Connection | No Connector |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Performance | High Performance |
| Leakage | Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | DC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module | No |
| Spool Control Modification Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | U |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Indicator Lights | No |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Rating Code | H |
| Electrical Connector Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

