- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- These hoses can be used to convey hazardous chemicals, steam, hot liquids or other dangerous materials which can cause death, serious bodily injury including burns, pressure wounds or chemical exposure if released accidentally. They should, therefore, onl
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Control Modification Code | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Design No. | 10 |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Spool Code | 2 |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Reducer Module | No |
| Mechanical Options | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Coil Type Code | U |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-T-M-U-B-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Body Material | Ductile Iron |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| EN Code | None |
| Electrical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connection | No Connector |
| Solenoid | Double |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Ports Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type Code | None |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Drain Code | T |
| Solenoid Energization Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Housing Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

