- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Design No. | 60 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| NFPA Size | D05 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Reducer Module | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| AC/DC | AC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Coil Rating Code | C |
| Coil Type Code | U |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Model No. | DG4S4-012A-U-C-60 |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Overrides | No Overrides |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Pilot/Drain | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Weight | 10.0 LB |

