- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Pilot/Drain | None |
| AC/DC | AC |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | C |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Model No. | DG4S4-012A-U-C-60 |
| Design No. | 60 |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Overrides | No Overrides |
| Electrical Options | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 10.0 LB |

