- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| AC/DC | AC |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-M-FTWL-B-10 |
| Design No. | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Housing Code | W |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connector Code | T |
| Operation | Pilot Operated |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pilot Drain Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Mechanical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override Option Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type Code | F |
| Response Type | Fast Response |
| Pilot Pressure Code | E |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Response Type Code | X |
| Weight | 35.0 LB |

