- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Drain Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-M-FTWL-B-10 |
| Response Type | Fast Response |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot Pressure Code | E |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Rating Code | B |
| Housing Code | W |
| Manual Override | Plain Override |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Code | 2 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | F |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Options | None |
| Response Type Code | X |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module | N/A |
| Indicator Lights | Yes |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| AC/DC | AC |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid | Double |
| Operation | Pilot Operated |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Weight | 35.0 LB |

