- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-S-M-FW-B-10 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Indicator Lights | No |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Drain Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Spool Control Modification Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| AC/DC | AC |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Housing Code | W |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module | N/A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| EN Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| NFPA Size | D08 |
| Weight | 35.0 LB |

