- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Code | 2 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| EN Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Electrical Connection | No Connector |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type Code | F |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Housing Code | W |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| NFPA Size | D08 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Solenoid | Double |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-S-M-FW-B-10 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pilot Pressure Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Reducer Module Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 35.0 LB |

