- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-3-T-M-FW-B-10 |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid | Double |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | No Connector |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Rating Code | B |
| EN Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends, Adjust Stroke on Both Ends |
| Pilot Pressure Code | None |
| Housing Code | W |
| Reducer Module Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Spool Control Modification Code | 3 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

