- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| EN Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends, Adjust Stroke on Both Ends |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Drain Code | T |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Options | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Ports Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Design No. | 10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Indicator Lights | No |
| Response Type Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Double |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override Option Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-3-T-M-FW-B-10 |
| Reducer Module Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Control Modification Code | 3 |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Response Type | Standard Response |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Electrical Connection | No Connector |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Weight | 35.0 LB |

